
Este că nu vă așteptați să vedeți atât de repede un material video în care iPhone Air, încă indisponibil publicului, e supus testului de îndoire? Îl avem mai jos, însă cu o precizare: să nu credeți (în ciuda aparențelor) că povestea nu e regizată. Începeți de la minutul 7 si 20 de secunde.
Despre iPhone Air, Apple a spus că este cel mai rezistent iPhone făcut până acum – și mă aștept să fie așa, ținând cont că imediat după lansarea lui iPhone 6 a avut mari bătăi de cap din cauză că a uitat să testeze eficient noul produs.
De asta asta situația e alta: construcția pare mai solidă, gândită să se îndoaie puțin și apoi să revină la forma inițială, după cum arată testul ‘aleator’ făcut de jurnaliști de la Tom’s Guide, publicația ce a avut norocul să ‘fie selectată de Apple’ pentru această cascadorie de marketing.
Vă place ce ați văzut? Și mie și e exact ceea ce a vrut Apple să se întâmple fix cu o zi înainte de lansarea comenzilor. Cam câți fani ‘indeciși’ credeți că au fost convinși? Mulți, sunt sigur.
Indiferent dacă e adevărat sau nu că iPhone Air e foarte greu de îndoit și că are o rezistență exemplară, trebuie să aplaudăm modul în care Apple s-a gândit să îi facă reclamă. Nu cu bani aruncați în vedete, nu cu review-uri plătite, nu cu panouri puse în mijlocul orașelor și peste tot pe net.
Cu câteva secunde în care noul iPhone Air e ‘testat’ de o echipă de jurnaliști tech, de la un site ok. Rezultatul e de maxim impact. Simplu. Eficient.
Asta până pe 19 septembrie când o să vedem o grămadă de alte materiale în care sute (dacă nu mii) de indivizi vor îndoi smartphone-ul în fața camerelor de filmat, în speranța că vor fi primii care ne arată ceva, ce bănuim cu toții – că în cele din urmă iPhone Air se va sparge dacă e aruncat pe jos și dacă este îndoit cu putere.
Păreri? Se îndoaie sau nu? Și cât de repede?