
Sunt semne tot mai clare că Nothing Phone (4b) a trecut de la nivel de zvonuri la un proiect concret. Viitorul telefon accesibil al celor de la Nothing Technoloy a fost testat în Geekbench și a primit și o dată oficială de lansare. Va fi prezentat publicului pe 7 iulie.
Cu ocazia confirmării acestei date, compania a demarat și o campanie de teasing pentru telefon. Deocamdată a publicat doar o simulare de schiță realizată în creion. Care însă nu ajută prea mult, pentru că propune mai multe design-uri pentru spatele telefonului. Unele dintre ele deja folosite de alte telefoane din portofoliul companiei.
Deocamdată revenim la testele Geekbench pe care le-a trecut Nothing Phone (4b). Asta și pentru că terminalul a lăsat acolo câteva urme de ordin tehnic. Aflăm astfel că viitoarea apariție va miza pe un chipset Snapdragon 6 Gen 4 de la Qualcomm. Un chipset echipat cu un GPU Adreno 810.

Unitatea testată a fost echipată cu o memorie RAM de 8 GB. Iar sistemul de operare rulat a fost un Android 16.
Se pare că dispozitivul va fi lansat cel puțin în primă fază pe piața din India. Nothing Phone (4b) se va poziționa ca performanțe și preț sub modelul Nothing Phone (4a), care a făcut o impresie destul de bună atunci când l-am testat. Cel mai probabil b-ul va înlocui telefoane CMF ale aceluiași producător, la care se pare că se va renunța.
via GSM Arena

